Informacja dotycząca warunków przechowywania i transportu preparatów szczepionkowych

 

Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny zwraca się do pacjentów z województwa podkarpackiego z prośbą o zapoznanie się i przestrzeganie niżej przedstawionych procedur:

 • Szczepionka jest lekiem pochodzenia biologicznego, dlatego musi być przechowywana
  w warunkach tzw. „zimnego łańcucha”, czyli w temperaturze między +2 a +8 stopni. W wyniku nieprawidłowego przechowywania i transportu szczepionki ulegają uszkodzeniu i nie mogą być stosowane.
 • Farmaceuta powinien wydawać z apteki szczepionki w opakowaniu termoizolacyjnym
  (np. termotorba, pudełko ze styropianu z wkładem chłodzącym, termos) oraz poinformować pacjenta o szczególnych warunkach przechowywania i transportu szczepionek.
 • Jeśli farmaceuta nie dopełnił obowiązku poinformowania pacjenta o sposobie przechowywania zakupionej szczepionki co może skutkować nieprawidłowym jej przechowywaniem, pacjent może zwrócić szczepionkę do apteki z powodu niewłaściwego jej wydania.
 • Po zakupieniu w aptece szczepionka powinna być w jak najkrótszym czasie przetransportowana
  w opakowaniu zabezpieczającym przed zmianami temperatury do miejsca użycia (gabinet szczepień) lub umieszczona w lodówce, jeśli wizyta w punkcie szczepień jest w późniejszym terminie.
 • W lodówce należy umieścić szczepionkę na środkowej półce zabezpieczając przed dosunięciem
  do tylnej ściany lodówki (grozi zamrożeniem) oraz uszkodzeniem opakowania (zamykana torebka foliowa). Nie należy szczepionki umieszczać na drzwiach lodówki, ponieważ jest ona narażona na największe wahania temperatury. Nigdy nie należy umieszczać szczepionek w zamrażalniku lub zamrażarce.
 • Lekarz lub pielęgniarka, którzy mają wykonać szczepienie powinni upewnić się, czy szczepionka była przechowywana i transportowana przez pacjenta zgodnie z zaleceniami producenta.
 • Jeśli nie ma pewności co prawidłowości tych procedur lub jeśli ewidentnie doszło do naruszenia zasad „zimnego łańcucha” szczepionka nie może być podana.

Podmiot udostępniający Wojewódzki Inspektorat Farmacmeutyczny w Rzeszowie
Wytworzył Monika Urbaniak, Podkarpacki Wojewódzki Inspspektor Farmaceutyczny
Opublikował Adam Zimny
Data wytworzenia 30.05.2019
Data publikacji 30.05.2019
Data aktualizacji 30.05.2019 8:46